Zlatorudné mlýny

"Na řece Olešnici u města Zlaté Hory v místě zvaném Údolí Ztracených Štol, vznikl středověký hornický skanzen s funkčními exponáty, které připomínají dobu největšího rozkvětu města spojeného s těžbou zlata“, můžeme si přečíst na vstupence do Zlatorudných mlýnů.

 

 

Skanzen se nachází za Zlatými Horami ve směru na Mikulovice a silniční ukazatele nenechají návštěvníky minout parkoviště po levé straně silnice před železniční tratí. Návštěvnost je tady veliká. Asi 200 metrů od parkoviště se nacházejí Zlatokopecké sruby s občerstvením. V jejich okolí se nabízí pár atrakcí pro děti a dřevěný přístřešek s ohništěm. Rozcestník odkazuje na modře značenou naučnou stezku, která je dlouhá dva kilometry a je ve tvaru osmičky, křížící se po pěti stech metrech u repliky zlatorudných mlýnů ze 14. století. Prohlídka dvou srubů se stoupou na drcení zlaté rudy a zlatorudným mlýnem s podrobným výkladem trvá asi deset minut. Vstupenka na tuto prohlídku stojí 10,-Kč pro děti a dvojnásobek pro dospělé. Stroje jsou zhotoveny podle dobových nákresů a jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z náhonu.

Podél náhonu ve svahu nad říčkou Olešnicí vede část naučné stezky, která se stáčí zpět po druhém břehu říčky. Tabule naučné stezky jsou opatřeny z jedné strany českým a z druhé strany polským textem. Polští návštěvníci jsou zde v hojném počtu. Pod stříškou u ohniště měla v době naší návštěvy polská rodinka rozložený velký piknikový koš. Ohýnek vesele plápolal a do okolí se linula vůně opékaných uzenin. Pytel s dřevěným uhlím svědčil o tom, že tu nejspíš nebyli poprvé. Děti dnes tráví spoustu času u svých počítačů ve virtuálním světě.

Návštěva Zlatorudných mlýnů je dobrým typem, jak je na chvíli dostat do přírody. Ty naše byly nadšené a pozorně vyslechly výklad, který není dlouhý a i pro děti je velmi poučný a zajímavý. Svírat kus zlaté rudy v dlaních, vidět šupinky zlata ve zkumavce nebo si vyzkoušet, jak těžká je nevelká krychle zlata, která váží neuvěřitelný jeden kilogram, to je pro děti jistě nezapomenutelný zážitek. Zlatorudné mlýny jsou místem jako stvořeným pro pěkný víkendový rodinný výlet.

Autor: Helena Rusková