Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod Pradědem je podhorské město ležící v nadmořské výšce 520 - 590 m n.m. na soutoku tří řek - Bílé, Střední a Černé Opavy. Město je bránou do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a do vysokohorských partií tohoto nejvyššího pohoří Moravy a Slezska. Návštěvníky je vyhledáváno zejména pro nenarušenou přírodu nabízející celoroční turistiku i zimní sporty.

Vrbno pod Pradědem je původně hornická osada, slavnostně povýšená na svobodné město v roce 1611. Zasloužil se o to držitel bruntálského panství a příslušník české nekatolické šlechty, Hynek Bruntálský z Vrbna. V okolí města se těžila železná ruda, byly zde hamry a sklárna. Výrobě železa předcházelo rýžování zlata.

Z historického hlediska stojí za zmínku kostel sv. Michaela z 1.poloviny 19. století, který má atypický umístěn oltář na západní straně. Historický hodnotný je i areál hřbitova. Za shlédnutí stojí na okraji města Zámeček Grohmann, barokní stavba s empírovými prvky a přilehlým parkem. Nedaleko zámečku se nachází vila Fritze Grohmanna, patrová budova střízlivých forem se zvýšeným přízemím a terasou, postavena podle návrhu Josefa Hoffmanna. Místní části města jsou Bílý Potok, Vidly, Železná a Mnichov. Ve Vidlích stojí zajímavá dřevěná kaple sv. Hedviky a v Mnichově novogotický farní kostel z roku 1878.

Nedaleko města na Zámeckém vrchu (854 m) se nachází zřícenina hradu Fürstenwalde z r. 1348, který byl zničen za česko uherských válek. Původní hrad chránil obchodní cestu do Nisy. Dodnes se dochovalo jen několik obvodových zdí. Na vrchu Vysoká se nacházejí pozůstatky dolů na zlato. V blízkosti Vrbna jsou lyžařské vleky s osvětlením, kluziště s umělou ledovou plochou, sauna, tenisové hřiště a dětská hřiště.

Podrobnější informace o zajímavostech Vrbna pod Pradědem najdete zde.

  

Městem Vrbno pod Pradědem

Fotografie města Vrbno pod Pradědem