Obec Ludvíkov

Ludvíkov - obec s především rekreačním charakterem - leží mezi Vrbnem pod Pradědem a lázněmi Karlova Studánka. Celé území obce patří do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zastavěná část se rozkládá v horském údolí podél řeky Bílá Opava. Okolní hřebeny dosahují výše až 1000 m.

Vznik obce Ludvíkov je datován k roku roku 1672, kdy byly v tomto místě založeny železné hamry velmistrem řádu německých rytířů. Johann Kaspar von Ampringen zde zřídil jednu tavící pec, dva buchary a postavil stavení pro poddané. Provoz železáren vyžadoval i zvýšenou těžbu dřeva a tak v létech 1687-1732 nastal příchod osídlenců a vzniká ves založená v údolí podél potoka Bílá Opava. Jako zakladatel vsi je označován Franc Ludwig, hrabě Falcký.

V současné době má Ludvíkov rekreační charakter. Návštěvníky uchvátí obec Ludvíkov na jedné straně jako oáza klidu uprostřed nádherné přírody a na druhé straně jako místo, odkud je pouze 3 km do lázní Karlova Studánka a 9 km do známého lyžařského střediska Praděd, nejvyšší hory Jeseníků.

V obci se nachází několik kulturních a historických památek. Kostel Navštívení Panny Marie z roku 1793, z cesty je viditelná i Pamětní kaple z roku 1923, postavená jako památník obětem 1. a 2. světové války podle návrhu akademického malíře Ericha Hürdena z Karlovy Studánky. V seznamu kulturních památek je zapsána také zřícenina hradu Fürstenwalde ze 13.století na úpatí Zámeckého vrchu.

Až do roku 1945 byla obec z větší části německá, po odsunu německého obyvatelstva sem přicházeli lidé z jiných oblastí, především ze Slovenska. Po léta se lidé živili prací v hutích a železárnách a prací v okolních lesích. Po válce zůstalo zdrojem obživy lesnictví a dřevovýroba, průmysl zde rozvinut není a zemědělství jen minimálně - pouze chov skotu a ovcí.

  

Z Ludvíkova

Prostředí obce Ludvíkov v zimním i letním období.