Obec Karlovice

Karlovice představují rozsáhlou obec v údolí řeky Opavy s tradicí letoviska s dobrými klimatickými podmínkami. Obec je situovaná do údolí horského masívu Hrubého Jeseníku. Leží severozápadně od města Bruntálu a východně od Vrbna pod Pradědem. Zástavba obce je soustředěna do údolí řeky Opavy, katastr obce má rozlohu 2163 ha.

Obec vznikla počátkem 18. století. Původně stávala na jejím místě obec Hütten, připomínná roku 1558, která i s hamry zanikla v důsledku třicetileté války. Nejstaršími stopami osídlení jsou strážní hrady střežící stezky k horským přechodům. Kolem roku 1720 byly v Karlovicích zřízeny železné hamry a kolem nich vznikla ves, nazvaná po majiteli krnovského knížectví Karlovi z Lichtenštejna Karlovice (Karlstal). Železné hamry byly v činnosti až do počátku 19. století, kdy nebyly schopny konkurovat ostravským železárnám. V obci se postupně rozvíjelo lesnictví, dřevařství, výroba papíru a lepenky.

Vlivem příznivých klimatických podmínek a čistého ovzduší Karlovice plnily do roku 1945 funkci rekreačního střediska a klimatických lázní. Později tuto úlohu ztrácely, avšak dnes jsou Karlovice opět vyhledávaným místem k odpočinku.

V Karlovicích je několik zajímavých pamětihodností:

  • Filiální kostel sv. Jana Nepomuckého – pozdně barokní jednoloďní stavba vystavěná v období 1777-79, na jeho místě stávala původně dřevěná kaple z roku 1425.
  • Nedaleko kostela se nachází barokní dům č.p. 280 s mansardovou střechou a letopočtem 1745.
  • Kosárna (dům č.p. 146) – chráněnou technickou památkou z r. 1600 je vzácně dochovalý objekt patrové kosárny, který je využit jako místní Muzeum. Dům byl do dnešní podoby upraven v roce 1759. Před objektem se nacházejí dvě památné lípy. Provozovatelem muzea je Okresní muzeum Bruntál. Muzeum, v širokém okolí ojedinělé, je zaměřeno především na lesnictví. Vedle toho jsou ke shlédnutí expozice o Karlovicích a rodácích obce, dále expozice zemědělských strojů. Připravuje se myslivecká jizba a expozice o hutnictví.

V obci se nachází mateřská školka i úplná základní škola, ordinace zubaře, praktického lékaře, lékařky v rozsahu několika hodin týdně, pošta, obecní úřad a knihovna, sklářský a výtvarný ateliér.

Obec Karlovice, její obyvatelé, pověsti a příroda byly zobrazeny v knihách pro děti od Vladislava Hanáka a v jeho povídkách v televizním seriálu „Lovy beze zbraní“.

  

  

Karlovice

Fotogalerie Karlovic a okolí