Milíř - Mořské oko (Nízký Jeseník)

Nadmořská výška: 698 m n.m.

Návrat po dvaceti letech, dal by se nazvat náš listopadový výlet k Mořskému oku nad Karlovicemi. Tehdy, před dvěma desítkami let, se sešlo za účelem společného výšlapu několik spřízněných rodin. I když jsou vzpomínky poněkud mlhavé, obrázek Mořského oka mezi stromy vysoko v lese z paměti nevymizel. Moc jsem se těšila. Po zkušenostech, jak neuvěřitelnými změnami krajina v průběhu dvaceti let prochází, přepadla mě zvědavost.

 

 

Mořské oko se nachází na samém temeni hory Milíř, v nadmořské výšce 698 metrů. Hora je součástí hřebene Nízkého Jeseníku, táhnoucí ho se po pravé straně silnice, směřující z křižovatky v Karlovicích k Holčovicím. Hřeben je bez výraznějších výškových rozdílů a určit z dálky přesně místo, kde se mořské oko nachází, se mi zatím nepodařilo. Najít sem cestu je snadné. Ze vsi, od hotelu Slezan, vede na horu Milíř žluté turistické značení. U posledních stavení se žlutá (zřejmě z důvodu výměny elektrických sloupů), ztrácí a pokračování značky je třeba hledat vysoko nad vesnicí, na samém okraji lesa. Značka je tak veliká, že ji bystré oko může zaregistrovat z dostatečně velké vzdálenosti. Zatravněnou strání k ní směřuje prošlapaná pěšina. Pak už je cesta jednoduchá. Žlutě značená cesta, později spíše svážnice, spolehlivě směřuje k cíli. Vede řidším lesním porostem a celý průběh trasy poskytuje nevšední zážitky. Stačí se zastavit, otočit zpět a pak se dívat a dívat. Protější Obří vrch vypadá z této strany báječně. Za ním se rýsuje celý protáhlý hřbet Vysoké hory, s dobře rozeznatelným vrcholovým místem. Dominuje také kuželovitý tvar ludvíkovské Zámecké hory. Ve vyšších partiích vykouknou Petrovy kameny a posléze i věž vysílače na Pradědu.

Samotný vrcholek Milíře je místem, které stojí za to navštívit. Jezírko s názvem Mořské oko vzniklo zatopením břidličného lomu. Dá se obejít ze všech stran, příjemné je spočinutí na lavičce pod stříškou odpočívadla nebo pod širým nebem u ohniště. Jen doufám, že oheň si tu dávno nikdo nezapálí. I tady se lze těšit z výhledů. Stačí pár kroků a jsme nad břidlicovým svahem. V dálce uvidíme krásně tvarovanou siluetu Medvědího vrchu se sousedním Orlíkem. A nejen ty dva.

Zpět do Karlovic nás čekají pouhé dva kilometry chůze a navíc pěkně z kopečka. Můžeme se tady zdržet tak dlouho, jak jen libo a třeba přemýšlet o tom, kam se vydáme zase příště. Kdo si netroufne na prudké stoupání z Karlovic, může se nechat dovézt ke Kamenné boudě. Nachází se v prudké levotočivé zatáčce u silnice ve směru Karlovice - Staré Purkartice, asi čtyři kilometry od vesnice. I odtud nás k Mořskému oku po lesní cestě dovede žlutá značka. Rozdíl v nadmořské výšce pouhých čtyřicetšest metrů a vzdálenost asi jeden a půl kilometru umožňuje nenáročný výlet do hor.

Autor: Helena Rusková