Zámecká hora (Hrubý Jeseník)

Nadmořská výška: 854 m n.m.

Zámecká hora je zdaleka viditelný výrazný vrchol. Majestátně se tyčí nad samým začátkem obce Ludvíkov. Východiskem k výšlapu je restaurace Koliba, proti které, v sousedství autokempinku, najdete první zastavení naučné stezky, opatřené červeným místním turistickým značením. Naučná stezka tvoří čtyři kilometry dlouhý okruh, vedoucí přes samotný vrchol Zámecké hory.

Převážná část cesty vede po zpevněné lesní vozovce, ze které v závěru trasy odbočuje lesní pěšina, stoupající k rozcestníku Zámecká hora (sedlo). Odtud je k vrcholu zhruba pět set metrů. Poslední metry prudce stoupají vzhůru do míst, kde kdysi stával hrad Fürstenwalde, který vznikl v roce 1348.

 

 

Samotný vrcholek je kouzelným místem. Kromě sporých zbytků základů hradu se nabízí pohled hluboko do údolí. Odkrývá se vrchol Černého vrchu, tyčícího se nad osadou Bílý potok, zajímavý je pohled na hřeben Loupežníku a Pytláku nebo ze všech stran vždy nádherného a dominantního Medvědího vrchu, s dobře viditelnou Solnou chatou na jeho úbočí

V roce 2012 dochází na vrcholku Zámecké hory k výrazným změnám. Staví se tu totiž rozhledna a v souvislosti s její výstavbou došlo také na úpravu chodníků v okolí vrcholu. Výstup na vrchol usnadňují dřevěné schůdky, obtížná místa jsou zajištěna dřevěným přemostěním. Nově se tu nabízí i možnost posezení. Okruh, vedoucí kolem Zámecké hory s odbočkou k jejímu vrcholu tak, jak je zaznamenán v dřívějších mapách, již neplatí. Trasa je nově vyznačena, pokračuje přes vrchol a do výchozího místa u Koliby se vrací úzkým a klikatým chodníčkem, který se v závěru mění v širokou, prudčeji klesající a silně kamenitou cestu.

Na naučné stezce se seznámíte s historií Ludvíkova, získáte informace o místním kostele, kapličce či hřbitovu, i údaje o hradu Fürstenwald. Dozvíte se, jaké zvířátko či ptáčka tu můžete zahlédnout i jaké rostliny se v blízkém okolí vyskytují.

Převýšení kolem 270 m je rozložené na celou trasu, která vůbec není náročná.
Na závěr je třeba upozornit, že vrchol Zámecké hory a nový chodník je ve výstavbě, okolí vrcholu může být ještě rozježděné technikou, a proto bude lepší raději s výletem na Zámeckou horu nespěchat. Možná se vyplatí počkat si na novou rozhlednu. Že vás bude čekat nevšední zážitek, o tom není pochyb.

Pokud se sem přece jen vypravíte dřív, než budou práce zcela dokončeny, můžete se vrátit do výchozího místa ke Kolibě stejnou cestou.
Nové značení místního červeného okruhu najdete v turistických mapách teprve v jejich příštích vydáních.

1. 11. 2012
Autor: Helena Rusková