Výstava představuje zemědělské a lesnické pracovní činnosti na počátku 20. století.
VíceSbírka mohelnického muzea je tvořena dvěmi podsbírkami – historickou a archeologickou. Celkem je ve sbírce pod asi 60.000 evidenčními čísly evidováno kolem 90.000 kusů sbírkových předmětů. Většinu z nich tvoří archeologické nálezy z Moravičan, Loštic, Mohelnice a Palonína. Historická podsbírka dokumentuje hmotnou kulturu Mohelnicka od 14. do 20. století.
VíceZ bohatého sbírkového fondu zábřežského muzea zaujmou zejména obrazy (R. Kremlička, J. Multrus, K. Špilar), cechovní truhlice, skříňkové hodiny, obrázky na skle a sbírky etnografického charakteru. Poměrně bohatě jsou zde zastoupeny i užitkové předměty – stříbrné a postříbřené nádobí. Totéž platí i o ukázkách chladných a palných zbraní z 18. a 19. století. Muzeum vlastní druhou největší sbírku grafik ( foto 1, foto 2, foto 3 ) V. Hollara (1607 – 1677), čelního představitele grafického umění 17. století, který svým dílem zcela osobitě přispěl k rozvoji klasické techniky rytí a leptání do mědi a svým uměním ovlivnil řadu vynikajících výtvarníků, včetně Rembrandta. Kolekce obsahuje téměř 750 grafických listů, které muzeu v roce 1947 daroval plukovník Karel Lukas (rodák z nedalekého Brníčka). Vystaveny jsou kopie Hollarových grafik.
VíceÚvod je věnován nejstaršímu úseku dějin – pravěku zdejší oblasti. Následují doklady prvních písemných zmínek o Zábřehu z 2. poloviny 13. století. Nechybějí středověké nálezy z hradu Hoštejna, doplněné plánem půdorysu hradu v Zábřehu. V chronologickém pořadí je možné zhlédnout plastické erby jednotlivých vlastníků města. Zajímavými exponáty jsou výtisk Bible kralické, připomínající zábřežský bratrský sbor nebo plán Zábřehu z r.1793 s označením vyhořelých domů zničených během požáru, který vypukl ve městě 19.července téhož roku. Samostatná část je věnována cechům a řemeslné výrobě. Na ni navazuje připomínka výstavby silniční a železniční sítě. Cenným sbírkovým předmětem je litografický kámen a perokresba, která zachycuje zábřežské nádraží v roce 1845. Období hospodářského rozvoje města na přelomu 19. a 20. století dokumentují výrobky firem, které zde působily. K dalším zajímavým sbírkovým předmětům patří fotografie hasičského sboru z r. 1894, hasičská sekera, úřednický kord, přilba a odznaky. Historie kulturního a společenského života ve městě je doložena celou řadou fotografií i trojrozměrných předmětů.
VíceZámecký areál se skládá z renesančního, tzv. vysokého zámku s věží, z barokního,tzv. nízkého zámku, empirového křídla, z budovy tzv. mateřské školy, skleníku, zahradního domku. Součástí areálu je anglický zámecký park a řada volně stojících sochařských děl: sochy 8 trpaslíků, kašna se sochami ryb a putti, sousoší Herakles se lvem, sousoší Smrt Aktiona, socha sv. Jana Nepomuckého a sousoší Nejsvětější Trojice.
VíceVe „věži“ domu Pod Podloubím je miniexpozice věnovaná nejznámějšímu rodákovi města, polárnímu cestovateli, náčelníkovi Eskymáků, vypravěči, dobrodruhovi – Janu Eskymo Welzlovi. Jsou zde ukázky řady fotografií, korespondence a mapy, které zachycují jeho toulky po světě.
VíceStálá expozice se jako první muzejní expozice v ČR může pochlubit unikátním produktem – zcela automatickým audioprůvodcem GuidePORT, který oživuje exponáty hned ve čtyřech jazycích.
Více
© 2024 Sdružení obcí Vrbenska, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO